1. Nasza podróż.

  1966-1969

  Firma The North Face, nosząca nazwę na cześć najbardziej wymagającego zbocza góry, od 1966 roku wyposaża odkrywców w sprzęt, który pozwala im realizować ich marzenia. Nasze wyprawy, których mottem jest hasło Never Stop Exploring, inspirują nas do testowania granic osiągów i możliwości.

  A vibrant sunset illuminates Half Dome in Yosemite National Park.
 2. Miejsce wymiany kulturowej.

  1966

  W 1966 roku młody wspinacz Doug Tompkins wykorzystał swoje oszczędności, aby rozpocząć rewolucję. Skromny sklep w San Francisco wkrótce stał się miejscem wymiany kulturowej, w którym Grateful Dead grali na żywo, pokolenie bitników dzieliło się nowymi pomysłami, a amerykańskie sławy wspinaczki zatrzymywały się po przejściu Yosemite.

  Rock climber and The North Face founder, Doug Tompkins, on the phone.
 3. Narodziny backpackingu.

  1969

  Opracowany jako praktyczne rozwiązanie dla nieporęcznego ekwipunku, Ruthsack był jednym z pierwszych wyprodukowanych plecaków z wewnętrznym stelażem. Lekki i niezwykle funkcjonalny plecak zrewolucjonizował wędrówki, czyniąc je dostępnymi dla wszystkich. Narodził się backpacking w dzisiejszym rozumieniu tego słowa.

  A backpacker treks through the snow-covered mountains wearing a fully packed.
 4. Zobowiązanie do działania.

  1970–1979

  Od samego początku prowadzimy działalność w inny sposób. Czy to poprzez ponowne wykorzystanie niepotrzebnych materiałów z czasów wojny w Wietnamie, czy też poprzez zaangażowanie w ochronę dzikiej przyrody – nasze wybory mają na celu ochronę miejsc, które kochamy. To zobowiązanie napędza nas do działania.

  Rock climber and The North Face founder, Doug Tompkins, on the phone.
 5. Wyprawa dla Ziemi.

  1972

  Jedną z naszych pierwszych sponsorowanych wypraw był trwający 30 dni, 300-milowy trawers rzek Koyukuk i Itkillik prowadzony przez poszukiwacza przygód, Neda Gillette’a. Ta podróż na Alaskę otworzyła nam oczy na budowę Alaskańskiego Rurociągu Naftowego – co spowodowało opublikowanie w naszym katalogu z 1967 roku apelu organizacji Friends of the Earth o zatrzymanie budowy rurociągu i ochronę dzikiej przyrody Alaski.

  Adventurer, Ned Gillette and his team, set up camp on their Alaskan expedition.
 6. Schronienie przyszłości.

  1975

  Zainspirowani przez teorię sferyczności architekta i wynalazcy R. Buckminstera „Bucky’ego” Fullera, wprowadzamy Oval InTENTion, który stanowi rewolucję w świecie namiotów w kształcie litery A. Ten pierwszy w swoim rodzaju namiot łączy maksymalną wydajność z minimalną ilością materiałów.

  The efficient construction and unique design of the first oval-shaped tent is demonstrated.
 7. Pierwsza prawdziwa odzież wierzchnia.

  1977

  Starania o zapewnienie narciarzom ciepła w najbardziej niesprzyjających warunkach doprowadziły do uzupełnienia linii odzieży wierzchniej The North Face o produkty GORE-TEX® – pierwszą suchą, oddychającą i naprawdę uniwersalną odzież.

  A close-up of a GORE-TEX® jacket demonstrates its superior waterproof properties.
 8. Miejsce kobiety.

  1978

  Pierwszy całkowicie kobiecy zespół zdobywa mierzącą 8091 m n.p.m. Annapurnę. Wyprawa prowadzona przez Arlene Blum była również pierwszym udanym wejściem dla USA. Koszulki i flagi z wyprawy zostały ozdobione mantrą „A Woman’s Place is on Top” (Miejsce kobiety jest na szczycie).

  Members of the first all-female team celebrate at base camp after summiting Annapurna.
 9. Szlak nigdy się nie kończy.

  1980-1989

  Nasze produkty przekraczają półkule i kultury, stając się symbolem na szlakach, chodnikach i w najwyżej położonych miejscach na ziemi. Niezależnie od tego, gdzie się pojawi, nasze kultowe logo Half Dome przypomina o tym, by doceniać to, co już było i czerpać inspirację z tego, co przed nami.

  A mountaineer transports his gear in the Himalayas.
 10. Wyższe poziomy.

  1983

  Na rynek odzieży narciarskiej trafia linia produktów Extreme Gear, wykorzystująca tkaninę GORE-TEX®. Narciarze ze Squaw Valley, Scot Schmidt i bracia Egan, testują te produkty podczas swoich wypraw. Narciarze ci, znani jako „Extreme Team”, często występują w filmach narciarskich Warrena Millera.

  A skier smiles while testing out new products and equipment.
 11. Poruszenie w górach.

  1985

  Na rynek wchodzą kurtka i spodnie Mountain, zapewniające wspinaczom i amatorom trekkingu ten sam poziom komfortu i swobody ruchu, co narciarzom. Dzięki zastosowaniu GORE-TEX® w każdym z elementów, kombinezon stanowi genezę całej linii odzieży wyprawowej opracowanej z wykorzystaniem technologii GORE-TEX® chroniącej przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi.

  A detailed look at the original GORE-TEX® Mountain Jacket.
 12. Torba podróżna Base Camp.

  1986

  Wykonana z niemal niezniszczalnych materiałów i zaprojektowana tak, by można było ją wszędzie zabrać, torba podróżna Base Camp wciąż okrąża kulę ziemską, nie daje się pokonać pracownikom obsługi bagażowej na lotniskach i trafia z pomocą tragarzy, jaków i wielbłądów do każdego zakątku Ziemi.

  A Base Camp Duffel is strapped to a pack animal in a remote region.
 13. Przymierze dla planety.

  1989

  The North Face współtworzy The Conservation Alliance z organizacjami REI, Patagonia i Kelty. Grupa przekazuje swoje zbiorowe roczne składki członkowskie organizacjom pracującym na rzecz ochrony ostatnich dzikich miejsc w Ameryce Północnej.

  A winter camper gazes at a clear night sky while overlooking Crater Lake.
 14. Kultowy polar.

  1989

  Denali Jacket, polar zapinany na zamek kompatybilny z kurtką Mountain od razu staje się ikoną. Jest lekki, wytrzymały i wyjątkowo ciepły, a wszędzie tam, gdzie się pojawia, zyskuje status legendy.

  Snowboarders wearing the Denali Fleece Jacket pose with their gear in front of a snow covered peak.
 15. Ekspedycja – czas start.

  1990-1999

  Poprzez uczynienie rzeczy o wiele lżejszymi i bardziej funkcjonalnymi umożliwiliśmy ludziom pójście znacznie dalej.

  – Jack Gilbert, wiceprezes ds. sprzedaży i marketingu, 1968–1988
  A skier makes a daring jump off a high alpine ledge.
 16. Wyprawa Trans-Antarctica.

  1990

  Międzynarodowy zespół odkrywców wyrusza na pierwszą wyprawę psim zaprzęgiem przez Antarktydę – był to niezwykły wyczyn fizyczny na dystansie 4000 wymagających mil. Ich misją było badanie zmian klimatycznych i zwrócenie uwagi na zagrożone środowisko naturalne Antarktydy. Ich odzież wierzchnia stała się sensacją.

  The first trans-Antarctic dogsled team takes a break while completing their expedition.
 17. Steep Tech.

  1991

  Pierwsza w historii linia odzieży narciarskiej inspirowana sportowcami szturmem zdobywa wyciągi i liny. Opisywana jako „motocrossowa odzież górska, zaprojektowana dla tych, którzy żyją, pracują i wspinają się w górach”.

  Professional skier, Scot Schmidt, makes a steep descent of a near vertical slope.
 18. Nuptse.

  1992

  Nuptse, której nazwa w języku tybetańskim oznacza „zachodni szczyt”, leży milę na południowy zachód od Mt. Everestu i jest uważana za zachodni szczyt tej wspinaczkowej legendy. Dzięki innowacyjnej konstrukcji, która ogranicza przesuwanie się puchu i zwiększa komfort cieplny, kurtka Nuptse natychmiast staje się ikoną.

  The original Himalayan Suit is advertised in The North Face catalogue.
 19. Kombinezon Himalayan.

  1994

  Ta w pełni przegrodowa odzież puchowa do wspinaczki wysokogórskiej staje się złotym standardem w świecie obszarów, gdzie brakuje tlenu i panują warunki polarne. Dzięki niej setki odkrywców docierają na najwyżej położone i najmroźniejsze szlaki na Ziemi.

  The original Himalayan Suit is advertised in The North Face catalogue.
 20. Nastawienie „Never Stop”.

  2000-2009

  Nie chodzi o odległość, ale o to, co mam do odkrycia tuż przed sobą.

  – Alex Honnold, zespół sportowców
  Climber, Alex Honnold, looks down on the Yosemite Valley from an exposed ledge.
 21. 50 maratonów. 50 dni.

  2006

  Biegacz ultra Dean Karnazes pokonuje rekordowe 50 maratonów w 50 stanach w 50 dni. Kończy maratonem w Nowym Jorku, a następnie biegnie kolejne 3000 mil z powrotem do rodzinnego San Francisco.

  Ultra-runner, Dean Karnazes, is portrayed in a black and white portrait.
 22. Siedem szczytów.

  2006

  Kit DesLauriers zostaje pierwszą osobą, która zjechała na nartach z najwyższego szczytu na każdym kontynencie – tzw. wyzwanie Siedmiu Szczytów. Jej wyczyn obejmuje piesze wejście na Mount Everest i zjazd na nartach. USA Today ogłasza zwycięstwo na Evereście „ukoronowaniem marzeń o siedmiu szczytach”.

  Kit DesLauriers and her team make a high-altitude ascent during her quest to ski the seven summits.
 23. Czas na bieg.

  2006

  Flight Series, nowa ultralekka i niezwykle funkcjonalna linia odzieży do biegania, zmienia zasady gry w taki sam sposób, w jaki Oval InTENTion i Ruthsack zrobiły to dla alpinistów pokolenie wcześniej.

  A trail runner sprints through a rugged mountain setting.
 24. Wolność dla wspinaczki.

  2008

  Alex Honnold zadziwia świat wspinaczkowy swoim solowym przejściem Moonlight Buttress w Zion National Park w Utah. Pięć miesięcy później 21-latek pokonuje solo Regular Northwest Face (VI 5.12a, 23 wyciągi) na Half Dome w Yosemite, umacniając swój status legendy wspinaczki.

  Climber, Alex Honnold, grips the granite wall on his free solo ascent of Half Dome in Yosemite National Park.
 25. Nowy progres.

  2010-2019

  Być może Bóg jest w stanie chronić królową, ale tylko człowiek może uratować dziką naturę.

  – katalog The North Face, 1968
  A mountaineer looks out across the surrounding summits.
 26. Odkrywanie
  przyszłości.

  2010

  The North Face inauguruje Explore Fund podczas spotkania Outdoor Nation Youth Summit w 2010 roku w Nowym Jorku. To program grantowy o początkowym budżecie 250 000 dolarów (zwiększonym do 500 000 dolarów w 2015 roku), który wspiera organizacje non-profit dążące do budowania głębszych więzi między ludźmi a naturą.

  A group of hikers make their way through the wilderness, as an ice climber smiles during their ascent.
 27. Zdobycie Meru.

  2011

  Conrad Anker, Jimmy Chin i Renan Ozturk dokonują pierwszego wejścia na filar Shark’s Fin na mierzącej 6660 m n.p.m. górze Meru w Indiach – uważanej za jeden z najtrudniejszych i najbardziej niebezpiecznych szczytów w Himalajach. Trzy wydarzenia wcześniej, to samo trio zostało pokonane po 19 wyczerpujących dniach. Tym razem udało im się wejść po 30 dniach wspinaczki.

  A portrait of Jimmy Chin and Conrad Anker, members of the first team to summit Mount Meru.
 28. Wspieranie
  freeskiingu.

  2013

  Firma The North Face, głęboko zakorzeniona w społeczności freeskiingowej, ogłasza w 2011 roku, że zamierza pójść o krok dalej i podpisać ośmioletnią umowę jako partner-założyciel amerykańskiej organizacji freeskiingowej oraz oficjalny dostawca produktów dla amerykańskiej drużyny freeskiingowej.

  Athlete and filmmaker, Jimmy Chin, wears a ThermoBall<sup>™</sup> Jacket while preparing for a winter expedition.
 29. Premiera ThermoBall.

  2013

  Po testach w trakcie ekspedycji, w tym dwóch wypraw na filar Shark’s Fin na Meru i Mount Everest, The North Face wprowadza ThermoBall, nowy rodzaj syntetycznej ociepliny, która wiernie odwzorowuje struktury puchowe.

  Athlete and filmmaker, Jimmy Chin, wears a ThermoBall<sup>™</sup> Jacket while preparing for a winter expedition.
 30. Clothes the Loop.

  2013

  Wytyczając nowe ścieżki zrównoważonego rozwoju i gospodarki obiegowej, Clothes the Loop umożliwia konsumentom oddawanie do sklepów detalicznych odzieży i obuwia dowolnej marki, w dowolnym stanie. Inicjatywa ta wynika z naszego zobowiązania do zmniejszenia wpływu naszych produktów na środowisko.

  A detailed depiction of the Clothes the Loop logo.
 31. Responsible Down Standard.

  2014

  Mając na celu poprawę kontroli pochodzenia i dobrostanu zwierząt w branży produkcji puchu, The North Face tworzy Responsible Down Standard i przekazuje go organizacji Textile Exchange do rozpropagowania na całym świecie. The North Face stosuje ten standard, osiągając certyfikację RDS w 2016 roku.

  A detailed depiction of the Responsible Down Standard Logo.
 32. Poziom wyżej.

  2017

  3 czerwca 2017 roku Alex Honnold pokonuje solo drogę Freerider na El Capitan w trzy godziny i 56 minut. To zapierające dech w piersiach ludzkie osiągnięcie zostaje docenione na całym świecie i uwiecznione w nagrodzonym Oscarem filmie „Free Solo” w reżyserii Jimmy’ego China i Elizabeth Chai Vasarhelyi.

  Climber, Alex Honnold, visualizes his next move while completing the first free solo ascent of El Capitan.
 33. Walls Are Meant For Climbing.

  2017

  Światowy Dzień Wspinaczki to kulminacja kampanii The North Face Walls Are Meant For Climbing, globalnego ruchu mającego na celu zbliżenie ludzi poprzez moc i wspólnotę wspinaczki.

  A young climber enjoys learning on an indoor rock wall.
 34. Premiera Renewed.

  2018

  Powstaje program The North Face Renewed, którego celem jest odnawianie, modernizacja i recykling używanej odzieży. Niezależnie od tego, czy chodzi o odzież używaną, zwróconą, uszkodzoną lub wadliwą, sprawdzamy ją, pierzemy i udoskonalamy, aby była gotowa na kolejną przygodę.

  A jacket is carefully repaired so it can be reused on future adventures.
 35. Przyszłość odzieży wierzchniej.

  2019

  Powstaje membrana FUTURELIGHT, opracowana przy użyciu innowacyjnej technologii przędzenia nanowłókien po to, aby zapewnić pierwszą w swoim rodzaju oddychającą, wodoodporną ochronę. W przeciwieństwie do konwencjonalnych membran nanostruktura FUTURELIGHT umożliwia przepływ powietrza.

  A detailed look at the waterproof and breathable FUTURELIGHT<sup>™</sup> fabric.
 36. Przyszłość eksploaracji.

  2020 – teraz

  Eksploracja jest narzędziem umożliwiającym przemianę osobistą.

  – Conrad Anker, zespół sportowców
  At sunrise, a pair of mountaineers make the final push towards the summit.
 37. Przedstawiamy:
  Explore Fund Council.

  2021

  Explore Fund Council skupia ekspertów ze wszystkich dziedzin życia, aby znaleźć kreatywne rozwiązania, które pozwolą docenić wszystkie sposoby, na jakie człowiek odkrywa świat. Explore Fund usuwa bariery w różnych kulturach i społecznościach, aby każdy mógł wyjść na zewnątrz i cieszyć się przeżyciami.

  Athlete and filmmaker, Jimmy Chin, stands on a summit with camera in hand.
 38. Przyszłość biegów trailowych.

  2021

  Wprowadzamy naszą najbardziej innowacyjną technologię obuwia trailowego w postaci VECTIV, systemu przetestowanego przez sportowców i sprawdzonego w laboratorium, zaprojektowanego tak, aby zmaksymalizować energię na szlaku. Odważnie wyróżniająca się na tle innych rozwiązań dostępnych na rynku profilowana konstrukcja „Rocker Midsole” z wkładką 3D maksymalizuje energię na szlaku i napędza, aby iść dalej.

  A trail runner races through a desert landscape.